Pozor na Doménovou centrálu

Nekalé praktiky při nabízení registrace doménových jmen na internetu

Podle zpráv, které se objevují na internetu, telefonuje firmám někdo z Doménové
Centrály
a pod záminkou, že si někdo chce zaregistrovat doménu s názvem jejich firmy se snaží firmu vystrašit a přimět ji, aby si tuto doménu do 24 hodin zaregistrovala sama za nabízenou cenu  3 990 Kč.

Je to několikanásobný podvod. Jednak nelze zjistit, kdo a kde si kontroluje dostupnost domény, jednak je obvyklá cena registrace domény 240 Kč za rok (možná do toho počítají i hosting?), jednak je již sám způsob nabídky vyděračský a neseriózní.

Webů, kde je možnos zjistit dostupnost domény a případně si ji zaregistrovat je více, centrální autoritou ohledně přidělování doménových jmen je NIC.CZ

Zdroj: Unie grafického designu

5 komentářů u „Pozor na Doménovou centrálu“

  1. Už mi také volali, je to několik měsíců.
    První reakce – vděčnost na to, že mě upozornili.
    Druhá reakce – hm, bylo by slušné si za to ty domény hned registrovat přes ně a ne přes našeho registrátora
    Třetí fáze – šok z nabídnuté ceny a blesková registrace domén přes našeho registrátora za obvyklou cenu.

    Bohužel musím dodat, že jsou horší „podnikatelé“ – doménu si rovnou zaregistrují a teprve pak ji nabídnou a to za řádově vyšší cenu.

  2. Tady je několik otázek:
    1) Pokud si někdo chtěl registrovat „tvou“ doménu přes ně, je značně nesolidní tě kontaktovat. Prostě domány se registrují stylem kdo dřív přijde, i když už existují prvání precedenty, kdy byl někdo za spekulativní registraci domény potrestán. Vit články na webu http://www.pravoit.cz.
    2) Pokud si ji nechtěl registrovat přes ně, jak by to mohli vědět?

  3. Ad 1 – spekulace s doménami mi vůbec nepřijdou jako solidní činnost, kdybych měl možnost zabránit jasné spekulaci, udělal bych to. Možná je to tím, že se pohybuji v akademickém prostředí…. A třeba při zavedení .eu domény bylo několik fází a první byly právě vyhrazené pro registraci „vlastních“ domén – tj. doménu v té fázi dostal jen ten, kdo nějakým způsobem doložil svůj nárok (registrovaná ochranná známka, jméno firmy apod.). Cílem bylo právě zabránit spekulacím.

  4. Dobře, upřesním svůj komentář. Nevím, jestli má registrátor za povinnost zkoumat, zda ten, kdo požaduje nějakou doménu, má oprávnění ji žádat. Já jsem se s takovým zkoumáním nesetkal.
    Pokud by však již takovouto objednávku přijal, rozhodně by neměl ohledně této objednávky kontaktovat nikoho jiného, než NIC.CZ a objednatele. Má-li povinnost zkoumat, zda je objednatl domény oprávněn doménu registrovat, pak by to měl udělat a neoprávněný požadavek zamítnout, ale opět nemůže tímto způsobem kontaktovat někoho jiného.

    Moje domněnka je, že tato firma jen předstírá, že má někdo záýjem o určitou doménu a snaží se tím přimět svou oběť k urychlené registraci za přemrštěnou cenu. což je zcela určitě nesolidní a možná též ilegální.

  5. Tak už je to tady. Dnešní televizní reportáž, NIC.CZ bude možná podávat žalobu. Oni se takhle snažili prodávat zahraniční domény. Dneska jsem něco registroval – třeba registrace domény .to stojí u FORPSI nějakých přes 3000, zatímco .eu je za 180 Kč. Takže problém asi není v těch cenách samotných, ale ve způsobu jak se snaží zákazníkům vnutit drahé domény.

Komentáře jsou uzavřeny.