El Capitan je fakt veliký kopec. Před pár lety jsem ho jemně šimral na lýtkách a hleděl do jeho obrovských stěn. Teď tu máme jiného El Capa v podobě nové verze OS X a kromě asi spousty bezvadných věcí mi teď zatím přináší spíš trable, tak se s vámi postupně podělím o to jak jim čelím.
I když sem v podstatě dobroduh a instaluju upgrejdy rovnou přes starý systém na pracovním počítači, tentokrát jsem udělal naštěstí výjimku a dal El Capa na externí disk. Stažení z Appstoru šlo dobře. Instalátor jsem si před spuštěním uložil, aby se nemusel pokaždé stahovat znovu. Instalátor se najde v adresáři Applications startovacího disku v okamžiku stahování z Appstoru a pokud si ho chcete nechat, což doporučuju, musíte si soubor nějak zkopírovat dřív, než proběhne instalace, protože se po úspěšné instalaci smaže.
El Cap se úspěšně nainstaloval a spustil. Překvapení první: připojený externí monitor EIZO zůstal černý.
Jak zprovoznit externí monitor
První opatření je jít do systémových nastavení, sustit Monitory a podržet klávesu Alt. Tím se vpravo dole objeví tlačítko Rozpoznat monitory. Zkuste na něj kliknout.
Pokud to nepomůže, další krok je reset PRAM – parametrické RAMky, která obsahuje různá nastavení včetně videa. Reset PRAM se udělá tak, že restartujete počítač a přitom držíte klávesy cmd, Alt, P a R současně tak dlouho, dokud se neozve podruhé startovací tón. Pak klávesy pustíte a necháte proběhnout start už normálně. po této operaci se mi přpojený externí monitor EIZO CG21 rozsvítil.
Tažení třemi prsty na Magic Trackpadu
Jsem zvyklý používat gesto tažení třemi prsty, nahrazující kliknutí a držení myši. Byl jsem nemile překvapen tím, že jsem tuto možnost v nastavení Trackadu nenašel. Naštěstí to Apple nezrušil, jen toto gesto nesmyslně přesunul do panelu Zpřístupnění, kde se dá zapnout.
Záhadné zmizení administrátorských práv
El Capita jsem instaloval na externí disk, kde předtím byly zbytky některého z předchozích systémů. Vzal si odtamtud řadu nastavení včetně uživatelů. Celá věc má ale jednu chybičku. Nikdo z nainstalovaných uživatelů nemá administrátorská práva. Systém se naintaloval jako umístěný v USA, defaultní klávesnice je anglická a bez administrátorských práv to nelze změnit. Zatím jsem ve fázi hledání jak tuto potíž vyřešit. Po příjemné hodince strávené na telefonu s podporu Applu, která se fakt snažila, se na nic nepřišlo. Zkusil jsem instalaci na vnitřní disk jiného počítače a tam proběhlo vše hladce a správně, zatímco ani reinstalace na externí disk nevedla k jinému výsledku, než popisovanému.
Aktualizace standardního systému proběhla správně. Řešení té první vadné instalace se nenašlo
Rozchození GPSPhotoLinker
Velmi šikovný program pro dávkový zápis GPS souřadnic do fotek podle záznamu trasy v GPX souboru je GPS PhotoLinker, který bez dalšího na El Capitanu nechodí, podobně jako na předchozích systémech od Maverick výš. Problém je v tom, že potřebuje starou verzi Perlu, a to 5.10. Abychom ho rozchodili, musíme provést opatření popsaná zde. U El Capitana je ale jeden problém navíc, a sice zvýšená ochrana systémových souborů, kterou je třeba napřed vypnout, abychom mohli do systému přidat Perl 5.10 a příslušnou knihovnu. Takže:
- restartujte počítač a po zaznění startovního akordu držte klávesy cmd a R, dokud se neobjeví OS X utility.
- v menu Utility spusťte Terminál
- napište příkaz csrutil disable
- ukončete utility a restartujte počítač.
Pak udělejte operace napsané ve článku zde a po ověření správnosti úprav je vhodné ochranu zase zapnout postupem jako výše, ale příkaz v bodu 3 bude csrutil enable
No a je to.