V síťovým úložišti NAS 110 mi umřel disk. Přední ledky svítily oranžově a disk hůvnitř cvakal tak, že to bylo jasný. Protože už byl NAS stejně po záruce, rozhodl jsem se pro výměnu disku a tak se teďkonc podělím jak to šlo nebo nešlo a jak na to.
Tak nejdřív se do toho dostat. Na krabici není vidět nic k otevírání. Posléze jsem zjistil, že krabice jsou v podstatě dvě plastová účka zaklesnutá do sebe.
Stačí vypáčit šroubovákem konce uprostřed větrací mřížky na obou koncích tenkého účka s větracími průduchy a celý kryt se to pohodlně vysune.
Pak už stačí vysunout z většího plastového dílu plechovou klec NASu, odšroubovat tři menší šroubky a sundat kryt harddisku. Disk je čtyřmi šrouby přišroubovaný do držáku.
Po jejich vyšroubování stačí něčím lehce zapáčit disk otvorem v plechu, kryjícím samotný počítač NASu, a mrtvola 1 TB Seagate Barracude made in China leží na stole.
Svému umřelému disku jsem zatlačil konektory. Poslední pomazání již z důvodu nekomunikace s počítačem nešlo udělat elektronicky a másla by bylo škoda.
Protože mne naposledy Alza nakrkla, kupuju po konzultaci s človíčkem na telefonu 2 TB Seagate Barracudu z Mironetu. Tenhle disk je Made in Thailand, tak snad bude lepší než ten čínskej. Strkám ho do plechového šasí NASu, šroubečky, zapnout…
Dvě oranžový LEDky jen chvíli, pak střídavá blikačka systémové a diskové LEDky končí po čase pravidelným blikáním systémové LED. To znamená „booting“, ale když to tak je i do druhého dne a NAS se na síti stále nehlásí, usuzuju, že je něco špatně.
Vyndavám disk a koukám masoxovejma disk utilitama že na něm jsou tři LINUX partition, takže s tím ten NAS něco musel dělat. Protože nevím, jestli NAS 110 opravdu umí dvouterovej disk, formátuju pod Parallelsem na XP-čkách 120 GB disk jako NTFS. Strčen do NASu, způsobuje po chvíli dvě oranžově svítící LEDky. Něco rešerší: disk musí být prázdný. Na MacOSX to nemám čím udělat. Stahuju bezplatný Data LifeGuard od Western Digital a pod Xp-čkama zapisuju na začátek a konec disku nuly – WRITE ZEROS v krátké variantě.
Vynulovaný disk do NASu a dáme si do nosu! Po nějaké době blikání sysémové i diskové LEDky svítí systémová nepřerušovaně – signál, že NAS je připraven.
BackArmode Discovery ho objevuje na jiné adrese, než byl dřív, ale to nevadí. Zároveň s výměnou disku proběhl factory reset a po nastavení Time Machine a svazků vše funguje.
Totéž provedeno s dvouterovým diskem. Trvalo jen o trochu dýl, takže můžu prohlásit, že:
- NAS 110 má celý operační systém na flash paměti a z disku nic nepotřebuje
- V NAS 110 funguje HDD 2 TB
- Aby si NAS připravil novým disk podle svých potřeb, musí být začátek a (asi i ) konec disku popsaný nulami
- Podpora Seagate vám neřekne nic užitečného a proto píšu tenhle reportík.
Zde jsou podporované kapacity a disky.
Naopak me se odporoucel (asi) NAS jako takovy. Zcela nahodne a ne moc casto nabehne, ale ne tak casto abych zachranil svoje data z HDD. Bohuzel se mi nedari se k tem datum dostat jinak. Nedalo by se s Vami dohodnout na zapujceni NAS, de ktereho bych hodil svuj disk, stahl data a vratil?
zdravím, máte ještě NAS? mě jsem stejný problém jako kolega přede mnou a rád bych vytěžil data z odloženého disku. děkuji.